Jogszabály teszi kötelezővé, hogy a beutalóval igénybe vehető ellátások esetén a személyesen jelen lévő beteg kérésére a beutaló orvos végezze az időpontfoglalást a digitális időpontfoglalási rendszerben. Az ESZFK (Egészséginformatikai Szolgáltató és Fejlesztési Központ) által üzemeltett időpontfoglalási rendszerbe 2024. júniusától már minden nagyobb járóbeteg szakrendelőnek fel kellene töltenie a foglalható időpontokat.
Az előírásoknak való megfelelést azonban több probléma is nehezíti. Ezek egyike az intézményi kódok kaotikus rendszere.
Az egészségügyi intézmények azonosítása jelenleg OEP és OTH kódokkal történik. Az OEP kódokat a NEAK (Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő) használja, az OTH kódokat az OKFŐ (Országos Kórházi Főigazgatóság). A NEAK 48 ezres listájában 9 jegyű OEP kód azonosítja a munkahelyeket (osztályokat), és a 4 jegyű finanszírozási kód az intézményeket. Az OKFŐ 105 ezer kódja közül az OTH9 szolgál a munkahelyek (osztályok) beazonosítására, és az OTH6 az intézményeket jelöli. A két lista között csak részben, kb. 21 ezer munkahely esetén van kódmegfeleltetés. A többi esetben erre nem került sor. A probléma kezelését nehezíti, hogy sok esetben a két listában még az intézmények nevei sem egyeznek meg.
Az eBeutalót csak érvényes OTH9 és OTH6 kóddal lehet az EESZT-be feltölteni. A digitális időpontfoglalási rendszer szintén az OKFŐ kódlistájával működik. A papíralapú beutalókat viszont csak a NEAK 9 jegyű kóddal fogadják el az intézmények. Viszont mivel jogszabályi előírás, hogy minden intézménybe eBeutalóval kell beutalni, ezért a medikai szoftvereknek az OKFŐ OTH kódjait kell alkalmazniuk a beutalók adatainak összeállításához.
Abban az esetben, ha az orvos papír alapú beutalót kíván küldeni, szembesülhet azzal a problémával, hogy nem találja a listában az OEP kódot, amit a NEAK használ. ilyen esetben az orvosnak kell rögzítenie a hiányzó adatot a papír alapú beutaló kiállításához.
Beutaló készítés a NetDoktorban
A NetDoktor medikai szoftverbe bekerült egy az eltérő kódok kezelését szolgáló új funkció. A kezelőorvos a beutaló kiállítása során kiválaszthatja, hogy a „hagyományos” úton kíván beutalót kiállítani, vagy az új eBeutaló funkciót használja. A program ezt követően azokat az intézmény kódokat fogja használni a beutaló adatainak összeállítása során, melyre adott esetben szükség van és elérhető. FONTOS: Ha az orvos a „hagyományos” utat választja, akkor nem garantált, hogy a program fel fogja tudni küldeni az EESZT-be az adatokat.
Amennyiben Önnek is szüksége lenne egy a napi feladatok ellátását hatékonyan támogató medikai szoftverre, akkor vegye fel velünk a kapcsolatot!